Na cestách po dlhej pauze alebo ako s cestovaním cez pandémiu?

Na cestách po dlhej pauze alebo ako s cestovaním cez pandémiu?

Moja prvá cesta po roku a pol viedla teraz v júni do Toskánska. Čo so sebou prináša cestovanie v čase pandémie? Zmenu sme pocítili už doma, keď sme sa pár hodín „zabavili“ vypĺňaním rôznych formulárov na vstup či výstup z IT- SK a zhromažďovaním dokumentov na vycestovanie.

San Gimignano

Dojmy zo samotnej cesty sú rôzne, možno aj trochu rozpačité, no prevažujú najmä tie pozitívne. Práve pri cestovaní som si uvedomila, že to nie je až také kritické, ako sa snažia prezentovať média a politici. Každý sa túži vrátiť do normálneho života, aký sme poznali predtým. A kto pracuje v cestovnom ruchu snaží sa robiť maximum pre spokojnosť návštevníkov a turistov.

Najviac viditeľná zmena oproti časov pred pandémiou boli vyľudnené turisticky obľúbené mestá, prázdne parkoviská a zatvorené informačné kancelárie. Práve z toho dôvodu rozpačité dojmy. A prevaha domácich talianskych turistov, ktorí evidentne začali viac objavovať vlastnú krajinu. Z miest sa úplne vytratili národnosti hlavne z Ázie. Ostatné služby ako reštaurácie, bary aj múzeá fungujú v bežnom režime.

Keďže chuť cestovať a objavovať som preniesla aj na svoju dcéru, vybrali sme sa spoločne vo väčšej rodinno- priateľskej partii.

Toskánsko nás privítalo slnečným a teplým počasím, stvoreným na túlanie v tieni stáročných palazzi, kamenných veží a mestských záhrad. Práve vo Florencii, hlavnom meste tohto stredotalianskeho skvostu, sme si príjemne oddýchli a poleňošili v tieni stromov v záhradách Palazzo Pitti- Giardini Boboli.

V San Gimignane sme nemohli vynechať najlepšiu zmrzlinu na svete u majstrov svojho remesla v „Gelateria Dondoli“. Práve toto stredoveké opevnené mestečko, ktoré očarí každého návštevníka stredovekou atmosférou a kamennými vežami, ponúka skvelú možnosť stráviť čas príjemným posedením na námestí v bare. Úplne postačí sedieť, popíjať kávičku a nasávať plnými dúškami tunajšiu atmosféru. Nepoznám lepší spôsob dobitia energie a pozitívnej nálady. My sme si predsa len ešte trochu vylepšili a navštívili sme múzeum Mučiarenských nástrojov. A prehliadka naozaj stálo zato. Výborná a veľmi autentická zbierka je rozdelená na niekoľko sekcií a je umiestnená až v dvoch budovách- napr. mučenie z náboženských dôvodov, prenasledovanie čarodejníc, moderná doba a podobne. Tunajšia zbierka je taká „premakaná“ až máte pocit, že ste sa ocitli v ozajstných filmových štúdiách.

Prvá cesta do Talianska bola hlavne o  vychutnaní si všetkých radostí, pre ktoré zbožňujem túto krajinu. Nasávať neopakovateľnú atmosféru historických uličiek, dať si tie najlepšie cestoviny na svete, či prehodiť pár viet s predavačom na tržnici v Siene.

Verím, že situácia sa bude už len zlepšovať, aby sme sa mohli tešiť z toho, čo svet ponúka.